Depresja alkoholowa - co musisz o niej wiedzieć?

Zarówno uzależnienie od alkoholu, jak i depresja są ze sobą powiązane. Jednak nadmierne spożywanie alkoholu może prowadzić do zaburzeń psychicznych. Oba przypadki wymagają natychmiastowego kontaktu ze specjalistą i rozpoczęcia leczenia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o depresji związanej z alkoholem.

Czym jest depresja alkoholowa?

Diagnoza depresji alkoholowej to zaburzenie psychiczne, które objawia się trwałym obniżeniem nastroju, poczuciem bezradności, winy oraz uzależnieniem od alkoholu. Choroba ta częściej występuje u mężczyzn, ale dane wskazują, że wzrasta również u kobiet. Wyróżnia się depresję alkoholową pierwotną i wtórną.

Według dostępnych statystyk, depresja odpowiada za około 10% wszystkich uzależnień. Jest ona główną przyczyną, która prowadzi do uzależnienia. Natomiast w pozostałych 90% to alkohol jest główną przyczyną zaburzeń psychicznych.

Depresja alkoholowa - kiedy może wystąpić?

Uzależnienie może prowadzić do depresji alkoholowej, jeśli towarzyszy mu stałe obniżenie nastroju, apatia, a nawet myśli samobójcze. Są to najczęstsze sytuacje.

  • - Uzależnienie może prowadzić do uzależnienia. Po pewnym czasie alkohol powoduje trwałe zmiany w układzie nerwowym. Osoba uzależniona uświadamia sobie również swoją sytuację, co powoduje, że staje się smutna i przygnębiona.
  • - Jest to wiodąca przyczyna alkoholizmu. Osoby z zaburzeniami psychicznymi mogą zwrócić się do alkoholu, aby złagodzić swój smutek i ból. Może to prowadzić do błędnego koła, ponieważ poprawa nastroju jest chwilowa, a następnie depresja powraca.
  • - Nagłe odstawienie alkoholu może spowodować poważne objawy odstawienia. Jest to część zaburzeń abstynencyjnych i zwykle trwa przez trzy tygodnie. Choć zwykle nie jest poważny, warto poszukać leczenia. Specjalista będzie mógł na bieżąco zarządzać zdrowiem psychicznym pacjenta.
  • - Po rzuceniu picia na dłuższy czas. Nagłe i utrzymujące się pogorszenie nastroju może doprowadzić do nawrotu choroby alkoholowej lub uzależnienia.

 

Objawy depresji alkoholowej

Większość objawów depresji alkoholowej jest bardzo powszechna, ale mogą się one różnić w zależności od zaburzenia. W ciągu kilku dni, objawy nagłego odstawienia alkoholu obejmują stres, niepokój, drażliwość i urojenia. Osoba uzależniona może próbować ponownie pić alkohol, dlatego ważne jest, aby zapewnić wsparcie najbliższego otoczenia. Nie należy pozwalać osobie uzależnionej na picie alkoholu. Zamiast tego, przyjaciel lub profesjonalista może zapewnić wsparcie i wskazówki psychiczne. W większości przypadków pacjent może pokonać ten rodzaj depresji samodzielnie, bez pomocy lekarza.

Depresja pierwotna i wtórna są cięższe i trwają dłużej. Konieczna jest pomoc specjalisty. Osoba uzależniona może doświadczyć wyraźnego spadku nastroju, który może prowadzić do myśli lub prób samobójczych. Nie jest już szczęśliwy i nie ma ochoty angażować się w żadne czynności, które kiedyś przynosiły mu radość. Depresji często towarzyszą zaburzenia snu i apetytu. Ograniczone są również codzienne czynności higieniczne. Mogą też występować lub nasilać się inne objawy, takie jak drżenie rąk czy bóle głowy.

Depresja alkoholowa

Jak można leczyć depresję alkoholową?

Leczenie depresji alkoholowej może być bardzo trudne. Osoby uzależnione często nie chcą szukać leczenia i są w zaprzeczeniu swojej choroby. Depresja wtórna może mieć również bardzo ciężki przebieg. Może powodować trwałe zmiany neurologiczne.

Rodzina i przyjaciele są kluczowi w pomaganiu osobie nadużywającej alkoholu w uświadomieniu sobie, że nie jest ona w stanie wyzdrowieć bez specjalistycznej pomocy. Choć otoczenie może być wspierające, to jednak to pacjent musi podjąć decyzję o podjęciu leczenia. Aby osiągnąć pożądany efekt, musi powstrzymać się od picia alkoholu, nawet w niewielkich ilościach.

Metody leczenia depresji

W leczeniu istotne są dwa elementy:

  • - Leczenie farmakologiczne
  • - Psychoterapia

 

Podczas leczenia farmakologicznego mogą wystąpić pewne trudności. Organizm pacjenta może negatywnie reagować na niektóre leki. Osoba uzależniona może również nie chcieć przyjmować leków lub zapomnieć o ich zażyciu w wyznaczonym czasie. Pokonanie depresji alkoholowej jest możliwe dzięki leczeniu farmakologicznemu. Ważne jest, aby przestrzegać zaleconego planu.

Kolejną ważną kwestią jest psychoterapia grupowa, która jest wspierana przez indywidualne konsultacje z psychiatrą lub psychologiem. Wymaga ona, aby osoba cierpiąca na depresję w pełni zaangażowała się w terapię. Nie może też opuszczać zaplanowanych spotkań. Psychoterapia może spowodować, że rany staną się bardziej dotkliwe niż są obecnie. Ponadto, terapia może przywołać bolesne wspomnienia z przeszłości. Osoba uzależniona może chcieć się wycofać, ponieważ nie chce przypominać sobie traumatycznych wydarzeń z przeszłości, nie widzi korzyści z pracy z psychologiem lub ma silne pragnienie picia alkoholu. Psychoterapia jest bardzo skuteczna i nie należy jej przerywać. Może przynieść trwałe i pozytywne rezultaty, jeśli pacjent jest w nią zaangażowany.

Leczenie depresji alkoholowej jest możliwe. Niepijący alkoholik po zakończeniu leczenia odzyska radość życia i chęć do działania. Powinien on znaleźć hobby i zainteresowania, które przynoszą mu radość i dodają energii. Najbardziej popularne są sporty takie jak pływanie, jazda na rowerze czy bieganie. Te aktywności mają pozytywny wpływ na poczucie własnej wartości, nastrój i ogólny stan zdrowia.

Jak długo utrzymuje się depresja alkoholowa?

O długości leczenia decyduje stan zdrowia pacjenta i chęć współpracy z psychologiem. Minimalny czas, jaki osoba uzależniona musi poświęcić na leczenie, to zazwyczaj sześć miesięcy. Może on zostać wydłużony do kilku lat, jeśli objawy depresji nawracają. Dobrze przeprowadzona psychoterapia połączona z leczeniem odwykowym prawie zawsze skutkuje trwałymi i pozytywnymi zmianami. Warto poświęcić czas na leczenie. Efekty będą oczywiste.