Leki na alkoholizm - czy istnieją?

We współczesnej medycynie i rehabilitacji odwykowej niekiedy stosuje się leki, których zadaniem jest leczenie – zniechęcanie użytkownika do picia alkoholu. Czy są one skuteczne i jak działaj?

Leki na alkoholizm - rodzaje

Pierwsza grupa obejmuje preparaty zawierające disulfiram. Substancja ta w połączeniu z alkoholem prowadzi do zatrucia organizmu i pojawienia się nieprzyjemnych wrażeń. Druga grupa to leki na alkoholizm na bazie naltreksonu, blokera receptorów opioidowych, który całkowicie eliminuje wszelkie przyjemne doznania związane z piciem alkoholu. Są to bardziej nowoczesne środki, które zapewniają stopniowe eliminowanie głównej przyczyny uzależnienia – systemu nagród. Ich główną wadą jest cena.

Zarówno leczenie środkami zawierającymi disulfiram, jak i naltrekson powinno być przeprowadzane tylko wtedy, gdy krew jest całkowicie oczyszczona z cząsteczek etanolu i produktów ich rozpadu. Dlatego przed zabiegiem osoba powinna powstrzymać się od picia przez co najmniej trzy dni. W wyjątkowych przypadkach, przy lekkim upijaniu się, silnej chęci zaprzestania picia i niemożności samodzielnego przerwania upijania się pacjentowi podaje się tabletki na alkoholizm, które dodatkowo oczyszczają krew.

Naltrexone jest przeznaczony do zmniejszania i tłumienia głodu alkoholu lub opioidów. Wiąże się z receptorami w ludzkim mózgu, blokuje uwalnianie endorfin i neutralizuje wszelkie przejawy euforii po wypiciu. Leki na nim oparte są uważane za bezpieczne. Praktycznie nie mają skutków ubocznych. Bardzo rzadko może pojawić się:

  • Dyskomfort w jamie brzusznej.
  • Drgawki, napięcie mięśni, bóle głowy.
  • Bezsenność, niepokój i zawroty głowy.

Disulfiram jest szczególnie wrażliwy na alkohol. Zaburza metabolizm alkoholu w wątrobie. Podczas rozpadu cząsteczek etanolu stężenie produktów rozpadu we krwi wzrasta o 5-10 razy. Powoduje to bardzo nieprzyjemne, bolesne objawy, które przyczyniają się do pojawienia się stan panicznego lęku przed piciem. Z powodu silnej duszności, wymiotów i tachykardii pacjentowi wydaje się, że umrze. Nawet po długim czasie po ustąpieniu skutków działania leków, wielu użytkowników dosłownie boi się spożywać alkohol. Jednym z takich leków jest esperal. Dostępny w postaci tabletek, roztworu do wstrzykiwań, tabletek do implantacji, żelu. Wszystkie formy są wysoce skuteczne i dobrze tolerowane przez pacjentów. Zabieg może odbywać się dożylnie, domięśniowo, przez zszycie pod skórą.

Leki na alkoholizm bez recepty Najpopularniejszym lekiem dostępnym bez recepty jest Akamprozat. Jego zadaniem jest redukcja chęci do spożywania alkoholu. Zwiększa stężenie serotoniny w mózgu, co powoduje, że odczuwamy zmniejszoną potrzebę spożycia alkoholu. Jest często stosowany po detoksykacji organizmu. Tabletki na alkoholizm bez recepty Naltrekson, mają wspomagać pacjenta w utrzymaniu abstynencji.

Leki na alkoholizm na receptę Najczęściej stosowanym lekiem przeznaczonym do leczenia alkoholizmu na receptę jest Nalmefen. Lek podaje się po dwóch tygodniach obserwacji u pacjenta z utrzymującym się wysokim ryzykiem nadużywania alkoholu. Dawka ustalana jest indywidualnie, w zależności od sytuacji klinicznej. Lek nie ma poważnych skutków ubocznych, ale czasami pojawiają się objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, ból brzucha i utrata apetytu.

Alkoholizm

Czy tabletki na alkoholizm działają?

Badania pokazują, że około jedna trzecia osób leczonych z uzależnienia alkoholowego z udziałem leków, rezygnuje z picia alkoholu w stopniu ryzykownym. Kolejna jedna trzecia znacznie ogranicza picie i zgłasza mniej problemów związanych z alkoholem. Leki są najczęściej przepisywane przez lekarza pierwszego kontaktu lub innego pracownika służby zdrowia i mogą być stosowane samodzielnie, lub w połączeniu z terapią. To drugie rozwiązanie zdecydowanie zwiększa skuteczność działania leków i daję największe szanse na zachowanie abstynencji.